2025: відновлення відкладається

Вище стелі не стрибнеш. А можливості української економіки в умовах війни її якраз досягли. Тому наступного року і наш Кабмін, і Єврокомісія, і Міжнародний валютний фонд – усі очікують уповільнення зростання валового внутрішнього продукту (ВВП) України.

«Особлива думка» тільки у Нацбанку – там прогнозують прискорення економічного підйому в 2025 р. Але чи є підстави для такого оптимізму?

 

Оптимізм vs реалізм

За оцінками Кабміну, ВВП України у 2025 р. зросте на 2,7%. У Єврокомісії вважають, що на 2,8%. У МВФ ставлять ширший коридор для прогнозу: 2,5-3,5%. Найбільша українська інвесткомпанія Dragon Capital пророкує 3%.

З огляду на те, що в році, який минає, зростання ВВП становитиме близько 4% (за січень-вересень, за даними Мінекономіки, було 4,5%), – можна дійти єдиного висновку. Наступного року краще не стане. Тільки гірше.

«Ключовим фактором уповільнення економіки залишається війна. Реконструкція, яка має стати рушійною силою відновлення, відкладається. Тепер очікується, що активні зусилля з відновлення розпочнуться не раніше 2026 р., коли будуть створені необхідні умови для економічного підйому. До цього часу обмеження, зокрема дефіцит робочої сили, нестача енергоресурсів і скорочення експортних можливостей, чинитимуть сильний тиск на економічну активність», – йдеться в коментарі Єврокомісії.

Залишається лише уточнити, що скорочення експортних можливостей – прямий наслідок 2 перших чинників, нестачі трудових та енергетичних ресурсів. Вони ще більше «стискатимуть» промвиробництво, основне джерело експортних доходів економіки.

Звідки нестача – довго пояснювати не треба. Масова мобілізація, втеча мільйонів людей з охопленої війною країни. Плюс енергосистема, зруйнована рашистськими ракетними ударами.

Що правда, Кабмін у держбюджеті-2025 прогнозує збільшення експорту до $57,229 млрд порівняно з $53,478 млрд, запланованими на цей рік. Але очевидно, що ці цифри далекі від реальності. Оскільки за січень-жовтень ц.р. експорт становив лише $34,6 млрд.

Тобто, щоб уміститися в план, 2 місяці, що залишалися, треба було експортувати по $10 млрд. У нинішніх умовах це неможливо навіть теоретично. У такому разі $57,229 млрд на наступний рік – щось зі сфери ненаукової фантастики.

Характерно, що ні Кабмін з Нацбанком, ні ринкові та зарубіжні аналітики – ніхто не дає прогноз щодо динаміки промвиробництва. Оскільки промисловість найбільше постраждала від війни. І статистика тут не просто негативна. Вона кричуще негативна.

Своєю чергою, «ОстроВ» на основі даних Держстату щодо промвиробництва в півріччі (опубліковані в жовтні) може спрогнозувати, що й надалі найсильніший спад очікує на харчопром і легпром – галузі, орієнтовані на випуск товарів для населення.

Тому не варто радіти майбутньому зниженню безробіття у 2025 р. За оцінками Кабміну – з 18,2% до 17,7%, Нацбанку – з 14,2% до 11,9% від усього працездатного населення.  

Як зазначалося раніше, в умовах економічного спаду кількість безробітних може знижуватися тільки з однієї причини. Якщо самого населення стає менше.

Треба уточнити, що всі наведені вище прогнози базуються на тому, що ситуація на фронті не погіршиться, а сама війна завершиться десь до кінця наступного року. Якщо ж вона затягнеться до середини 2026 р. – тоді буде ще гірше.

У такому разі МВФ пророкує падіння ВВП України у 2025 р. на 2,5%, через скорочення інвестицій в економіку. Як зарубіжних, так і внутрішніх.

На тлі цього суцільного негативу осібно стоїть тільки Нацбанк України. На думку його аналітиків, наша економіка наступного року зросте на 4,3%.

Хотілося б присоромити МВФ, Єврокомісію і наш Кабмін за їхній махровий песимізм. Ось тільки згадався відомий вислів про те, що песиміст – він, по суті, той самий оптиміст. Просто більш обізнаний. На чому ж ґрунтується оптимізм Нацбанку?

 

Гривня: приготуватися

«Значні бюджетні стимули, підкріплені істотними обсягами міжнародного фінансування, збільшення доходів домогосподарств, а також нарощування випуску в рослинництві та стійкий зовнішній попит, сприятимуть подальшому зростанню української економіки», – йдеться в коментарі до прогнозу НБУ.

Значні бюджетні стимули – це податкові пільги. Так, вони дійсно є. Але не будемо забувати про підвищення податків, що відбулося з 1 жовтня. Серед них акцизи, податок на прибуток, рента за надрокористування тощо.

Крім того, треба врахувати ефект для підприємств від подорожчання електроенергії та залізничних вантажоперевезень. А також від необхідності підвищення зарплати працівникам, що залишилися, зважаючи на їхню гостру нестачу. Це ті речі, які «з'їдають» позитивний вплив бюджетних стимулів у низці галузей.

У чому справді можна погодитися з аналітиками Нацбанку, так це в частині «істотних обсягів міжнародного фінансування». 

Влітку лідери країн G7 нарешті погодили виділення Україні $50 млрд у вигляді безповоротних кредитів. Погашати їх планують за рахунок відсоткових доходів від російських держоблігацій зовнішньої позики, «заморожених» у ЄС і США.

Перший транш у розмірі €1,4 млрд уже перераховано наприкінці серпня. Тобто це питання зі стадії «говорильні» перейшло в практичну площину. Нацбанк і Кабмін очікують у 2025 р. надходження $38,4 млрд зарубіжної фіндопомоги – на рівні торішніх очікувань.

А ось що стосується «стійкого зовнішнього попиту» – не зовсім зрозуміло, звідки він. Зокрема, раніше «ОстроВ» відзначав проблеми зі збутом у металургів, викликані зниженням світових цін на залізну руду і готову сталь. 

Як відомо, металургія – друга за значимістю галузь з погляду експортних доходів.  Вона ж задає тон загалом у промисловості, найважливішій складовій української економіки.

Тепер переходимо до «збільшення доходів домогосподарств». Як зазначалося вище, зарплати в країні і справді зростають. Як мінімум, у статистичних звітах Мінекономіки та Нацбанку. Держбюджет-2025 передбачає збільшення середньої зарплати до 24389 грн проти 20581 грн у 2024 р.

Але знову ж таки, цей ефект для населення повністю «з'їдається» зростанням комунальних тарифів (головним чином це різке подорожчання електрики), податків (ставку військового збору підняли з 1% до 5%) і прискоренням інфляції, тобто темпів зростання цін на споживчі товари.

Донедавна вона була на досить низьких рівнях, а в липні взагалі виявилася нульовою.  Однак далі пішло прискорення і за підсумками жовтня наблизилася до річного максимуму.

У НБУ (обґрунтовано) припускають, що це не межа. Там уже переглянули свій попередній прогноз щодо інфляції на 2024 р., погіршивши його з 8,5% до 9,7%. Проте в цьому питанні Нацбанк також зберігає завидний (і не зовсім обґрунтований) оптимізм.

На думку його аналітиків, інфляція наступного року становитиме 6,9%, тобто сповільниться до фактичного значення цього року. Навіть у Кабміні вважають, що це буде набагато більше – 9,5% (такий показник закладено в держбюджет-2025).

А в МВФ і зовсім очікують 10%. Причому саме цей прогноз бачиться як найбільш реалістичний. Оскільки має відбутися істотне ослаблення гривні щодо «твердих» валют. За експертними розрахунками, воно відбудеться в другій половині 2025 р.

У держбюджеті-2025 (Кабмін погоджував його з МВФ) середньорічний обмінний курс позначено як $/45 грн порівняно з $/41,27 грн у році, що минає.

Тобто девальвація буде плановою, контрольованою. Але від цього вона не стає менш болісною для громадян. Точніше, для їхніх особистих фінансів.

Все-таки гривні «прописали» «схуднути» майже на 10%. Це чимало. Ось якраз ця девальвація гривні і прискорить зростання цін на товари/послуги для населення.

Зрозуміло, «на папері» все не так уже й страшно. Вище наводилися прогнози Кабміну щодо середньої зарплати. Тобто її зростання випереджає інфляцію майже в 2 рази. Здавалося б, чого тоді хвилюватися?

Просто треба врахувати, що середня зарплата, як і середня температура по лікарні – поняття дуже відносне. Наприклад, у директора заводу зарплата може зрости на кілька мільйонів, а в його робітників – на 200 грн на місяць. Але якщо скласти суму надбавки всіх робітників і додати до неї директорську, а потім розділити на кількість усіх робітників плюс директор – тоді вийде приріст середньої зарплати працівників на цьому заводі на 2 тис. грн. 

Тобто статистика і реальність у цьому випадку далекі одна від одної. Хоча з точки зору математики все цілком коректно. Ось чому прогнозоване Нацбанком «збільшення доходів домогосподарств» у 2025 р. викликає скепсис.

І тут саме час згадати, що (за аналогією з медичним діагнозом) прогнозні показники держбюджету – не вирок. За прикладом далеко не треба ходити. У держбюджеті-2023 було закладено середній курс $/42,2 грн. А за фактом вийшло $/38,05 грн. Тому залишається просто вірити в краще.

Статті

Донецьк
07.01.2025
14:44

Чому нерухомість в Донецьку така дорога

По-перше, високі ціни на житло зумовлені високими зарплатами. Зрозуміло, це не стосується середньостатистичного донеччанина, зарплата якого коливається від 30 до 60 тисяч рублів.
Країна
06.01.2025
12:00

2025: відновлення відкладається

Вище стелі не стрибнеш. А можливості української економіки в умовах війни її якраз досягли. Тому наступного року і наш Кабмін, і Єврокомісія, і Міжнародний валютний фонд – усі очікують уповільнення зростання валового внутрішнього продукту (ВВП)...
Донбас
05.01.2025
17:38

Ліки від похмілля, пиво від слабоумства, бенкет горою і залишені без хліба діти.... Огляд ЗМІ окупованого Донбасу

Минулий тиждень припав на підготовку до Нового року, власне свято і, звичайно ж, на наслідки новорічних гулянь. На окупованому Донбасі ці самі гуляння «царським велінням» затягнулися аж до 8 січня, тож не дивно, що на перше місце в місцевих ЗМІ...
Всі статті